Resident-Evil.cz

Umbrella Corporation

Umbrella Corporation byl nadnárodní konglomerát s dceřinými společnostmi působícími v různých průmyslových odvětvích od 80. let do počátku 21. století. Umbrella měla vliv na výrobu a prodej kosmetiky, chemikálií, léčiv, průmyslové strojní výroby, spotřebního zboží, zdravé výživy, dopravního průmyslu a cestovního ruchu. Velká škála dceřiných společností Umbrella byla typická pro velké korporace, i když byla záměrně vybudována, aby zakryla nelegální aktivity.

Brzy po otevření své farmaceutické dceřiné společnosti Umbrella Pharmaceuticals začala společnost Umbrella vyvíjet biologické zbraně pro armády po celém světě jako součást celosvětového spiknutí za účelem akumulace smrtících virů přímo zakázaných Úmluvou o biologických zbraních z roku 1972 . Společnost Umbrella Pharmaceuticals dokázala pokrýt své skutečné záměry výzkumem vakcín proti stejným virům jako front.

Umbrella měla řadu dalších dceřiných společností, které zahrnovaly Umbrella Medical Equipment, stejně jako Umbrella Industries, která byla zodpovědná za vývoj zbraní proti BOW . Jejich turistická firma, Paraguas Line Company, vydělala příjmy z přepravy cestujících přes Atlantik jako frontu pro přepravu vzorků virových zbraní ze západní Afriky.

Skutečným cílem Umbrelly nebylo ve skutečnosti kapitalistické nutkání k monopolizaci lukrativního průmyslu. Byla to eugenika. Tuto skutečnost znali pouze manažeři společností, kteří sdíleli přesvědčení, že jejich hlavním cílem bylo financování projektu Wesker . Tento projekt měl zrodit novou rasu virově vylepšených a dobře vzdělaných nadlidí, kteří posouvají lidskou civilizaci po další generace a zakladatelé Umbrella budou vládnout skrze ně jako bohové. Tento projekt nebyl realizován, nýbrž se ztrátou všech kandidátů kromě dvou do roku 1998 a jejich pozdější smrtí.

Korporace Umbrella se zhroutila v roce 2003 po ztrátě Umbrella USA v Raccoon Trials, která shledala korporaci odpovědnou za kompenzaci v roce 1998 při incidentu ničení Raccoon City. Umbrella zkrachovala, což způsobilo, že ona a jejich dceřiné společnosti se během příštího roku uzavřely, protože některé nebyly koupeny konkurencí.

Začátky (60.–80. léta)

Počátky Umbrella Corporation leží v eugenických hnutích, která ovládala Evropu a severoamerickou debatu na počátku 20. století. Jeho tři nejvýznamnější zakládající členové byli Dr. Oswell E. Spencer, hrabě Spencer, Dr. Edward Ashford, 5. hrabě Ashford , a Dr. James Marcus, kteří byli univerzitními spolužáky, a s další spoluprací Marcusova chráněnce Brandona Baileyho, hrabě Beardsley a jeho dcera Mylène a francouzský rod Jindřicha, ke kterému patřili Christine a její otec. Všichni byli virologové s určitým spojením s eugenickým hnutím buď samostatně, nebo ve spojení s jinou prominentní osobností. Bezprostřední prehistorie Umbrelly skutečně začíná v roce 1966, kdy Dr. Marcus vyvinul hypotézu, že bájná západoafrická květina známá jako Stairway of the Sun propůjčila svým konzumentům sílu díky mutagenní virovou infekcí. Během cesty do kmenových zemí Ndipaya byla v podzemní zahradě objevena legendární květina a v ní byl objeven virus. Květinám pěstovaným ve Spojených státech se však nepodařilo virus replikovat. Spencer, který potřeboval značné finanční prostředky mimo své aristokratické vazby, aby uskutečnil svůj eugenický sen, založil Umbrella Pharmaceuticals jménem Ashforda a lhostejného Marcuse a založili základnu v zahradě Ndipaya, takže vzorky Progenitorů mohly být místo toho přepravovány přes Atlantik. Požadujíc více peněz, všichni tři souhlasili s plánem později známým jako „t-Virus Project“, kde by nezávisle vyvíjeli kmeny Progenitor, které by prodávaly americké armádě jako zbraň.

Projekt t-Virus se během tohoto období značně rozšířil díky výzkumu vedeném Dr. Williamem Birkinem na konci 70. let, inspirovaným Marcusovou nezávislou, ale jinak nesouvisející prací v roce 1978, která viděla vývoj t-Virus jako smrtící zbraň a místo toho využil svých mutagenních vlastností k udržení infikovaného jedince naživu v duševně rozloženém, vražedném a kanibalském stavu schopném udržet aktivitu po zástavě srdce.

Expanze společnosti (80.–90. léta)

Jak se síla Umbrelly zvyšovala , zakládající kruh začal mezi sebou válčit. Dr. Ashford byl první obětí, kterou v roce 1968 zabil jeho vlastní prototyp t-viru při nehodě, o níž se domníval, že ji připravil Spencer. Marcus se stal neoblíbeným u výkonného orgánu kvůli jeho využívání výkonných praktikantů jako pokusných králíků a nakonec byl popraven Umbrella Security Service v roce 1988. Edwardův syn, Dr. Alexander Ashford, nebyl virolog, a tak se stal pro projekt biologických zbraní irelevantním, ačkoli jeho geneticky upravená dcera Alexia obnovila Ashfordovu prestiž, oba se nakazili experimentálním virem t-Veronica a zmizeli z veřejného života,všichni věřili, že jsou mrtví. Přeživší syn Alfred vyrostl a jeho rodina již pro Spencera nepředstavovala hrozbu. Kromě tří zakladatelů ve Spencerově okruhu byl Dr. Brandon Bailey násilně držen v Africe až do své popravy v roce 1998, aby zabránil narušení bezpečnosti. Dr. Henry a Beardsley zemřeli někdy na počátku 90. let a jejich dcery, Christine a Mylène, převzaly kontrolu nad jejich společnostmi v Evropě. Přestože Mylène Beardsley měla plány na převzetí společnosti, nepředstavovala vážnou hrozbu.

S realizací vzácné imunity vůči viru se t-Virus Project na počátku 80. let znovu rozšířil, když laboratoře po celém světě vyvinuly chimérická zvířata, která by armáda vyslala zabíjet přeživší, známá jako Bio Organic Weapons. Do tohoto období se samotná společnost Umbrella Corporation rozrostla do takové velikosti, že vyžadovala regionální dceřiné společnosti, aby se zabývaly operacemi. Umbrella USA držela kontrolu nad americkými zařízeními a administrativou a sídlila v Chicagu, přičemž Arklay Laboratory byla jejím hlavním zařízením pro výzkum biologických zbraní až do otevření NEST v roce 1991 pro výzkum G-viru. Progenitorový virový kmen schopný opravit mrtvou tkáň a teoreticky by mohl přeměnit infikované lidi na nadlidi přesně tak, jak si to Spencer přál.

Umbrella Europe vznikla v 80. letech 20. století částečnou integrací národních poboček v západní Evropě z frustrace vlivu Umbrella USA na výzkum. Společnost Umbrella Europe byla průkopníkem projektu Nemesis, plánu na vytvoření inteligentního parazita, který by sloužil jako náhradní mozek, který by předcházel nezdaru Umbrella USA zabránit t-viru, aby způsobil poškození mozku a ztrátu inteligence. Tento plán běžel spolu s projektem Tyrant společnosti Umbrella USA na vývoj nadlidské zbraně a v roce 1998 byl integrován s cílem vytvořit typ Nemesis-T jako evropský úspěch, zatímco vlastní protiváhou Umbrella USA byl projekt Talos na vývoj organické zbraně. To je počítačové spojení, aby sofistikovaná AI mohla místo toho pilotovat Tyrana.

Kromě dvou hlavních kontinentálních skupin byla společnost Umbrella Japan Co., Ltd., která v roce 1987 spravovala výzkum společnosti Umbrella v oblasti biotechnologie a strojů pro tento účel. Na konci dekády získala společnost Umbrella také Queen Zenobia, Queen Dido a Queen Semiramis pro společnost Paraguas Line Company, která by přepravovala bioweaponry do zámoří spolu se samostatně zakoupeným Spencer Rainem . Letadla by také přepravovala náklad biologických zbraní přes antarktický dopravní terminál, zařízení, které bylo poprvé otevřeno v 60. letech 20. století pro výzkum Ashfordů, ale po zmizení Dr. Alexie Ashfordové v roce 1983 bylo téměř výhradně využíváno jako mezinárodní přepravní sklad. Nicméně Umbrella USA dohlížela na nejúspěšnější sektory Umbrella s třetina ze 100 000 obyvatel Raccoon City pracuje pro její dceřiné společnosti, které zde působí.

Počátkem 90. let kolaps Sovětského svazu umožnil společnosti Umbrella rozšířit své polovojenské organizace, Umbrella Biohazard Countermeasure Service a Umbrella Security Service, přičemž UBCS byla založena na základě kontraktů Umbrella Intelligence Divisionna, žoldácké práce od komunistických partyzánů a nacionalističtích teroristů, zatčených brzy po kolapsu, a vysloužilých vojáků ze států Varšavské smlouvy. V roce 1994 byl na ostrově Rockfort zřízen výcvikový tábor pro výcvik proti BOW, který spravuje Alfred Ashford, vnuk Edwarda. Její vojenská expanze je od tohoto bodu spojena se zakladatelem a velícím důstojníkem UBCS, plukovníkem Sergejem Vladimirem, jehož speciální geny daly Umbrella USA příležitost konečně masově vyrábět linii Tyranta experimentováním na jeho klonech. V roce 1998 měl Umbrella impozantní vzduchovou paži, sestávající z UH-60 Black Hawks; AH-6 Little Birds; CH-53 mořští hřebci. Tryskové letouny AV-8 Harrier a C-130 Hercules přistávající na vodě. Jeho pozemní síly byly vyzbrojeny puškami M4A1 a samopaly MP5, přičemž USS byla vybavena plynovými maskami S10 britské výroby. V rámci své zpravodajské expanze Umbrella úspěšně implantovala špiony do americké armády, jako je Dr. Albert Weskera a dozvěděla se o amerických ambicích jako je ukončit podporu pro Umbrella s reaktivací a vzniku vlastního programu biologických zbraní. Vliv společnosti Umbrella na národy, kterým prodávala zbraně, byl nicméně stále silný, a to do té míry, že když továrna č. 57 v západní Africe se stala obětí útoku. Masakr UBCS v nedalekém městě zakryla vláda i případ experimentování na lidech, který se v nemocnici v Arklay Mountains nezdařil, skončil bez policejního vyšetřování a média nedokázala identifikovat Umbrella k incidentu a nemocnice se jednoduše uzavřela v roce 1993. Novinář, který případ vyšetřoval, byl zavražděn v roce 1996 a jeho tělo bylo pohozeno do nedaleké řeky Aimes, bez dalšího vyšetřování, které by ho spojilo s případem

Raccoon City (1998)

Úspěch Umbrelly začal slábnout v roce 1998 kvůli dvěma faktorům: k vůli průmyslové špionáži a vnitřní destabilizaci. V roce 1998 byla společnost Umbrella USA infiltrována čínskou agentkou Adou Wongovou jménem konkurenční společnosti. Umbrella ve výzkumu BOW a prostřednictvím vztahu s novým vedoucím výzkumu Arklay Laboratory, Dr. Johnem Clemensem, shromáždila informace o současných projektech spolu s omezeným informace o Birkinově G-viru, o který se společnost brzy začala zajímat.

Spouštěč úpadku Umbrella však začal v květnu 1998 záhadným selháním kontejnmentu v Arklayské laboratoři. Ačkoli důvod selhání není znám, byl zodpovědný za experimentální BOW vyvinutý Dr. Marcusem před deseti lety známý jako Queen Leech. Zařízení bylo uzamčeno, ale CerberusBOWové unikli z klecí a uchýlili se v horách, kde během následujících dvou měsíců zabili a částečně sežrali několik turistů a zranili další, kteří se proměnili v zombie a zabíjeli a jedli další.Týmy Armed Umbrella v Arklays nedokázaly zničit BOW během jejich pokusu o znovuotevření nedaleké výkonné výcvikové školy. Od roku 1996 byl Albert Wesker vyřazen z americké armády a nyní měl na starosti STARS, tým donucovacích orgánů financovaný deštníkem, nezávislý na policejním oddělení Raccoon City. Umbrella chtěl celý incident utajit a dal Weskerovi rozkaz, aby poslal svůj tým do Arklayů a nechal je zabít BOW, zatímco on ničil usvědčující materiál, zaznamenával bojová data. Jakákoli data z projektů laboratoře Arklay a nakonec vyhodit do povětří zařízení, aby se odstranilo jakékoli spojení Umbrella se zabíjením. Wesker se však rozhodl opustit Umbrella a připojit se ke konkurenční společnosti, protože Umbrella už byla odsouzena k záhubě. Okis ja Spíše než předal svá data společnosti Umbrella USA, jak se očekávalo, předstíral svou smrt a unikl explozi, přičemž jeho smrt potvrdili čtyři soudruzi.

Dr. Birkin se mezitím také rozhodl opustit Umbrellu. Když Birkin nedokázal zapůsobit na Spencera a nedostal nabídku připojit se k jeho nejužšímu kruhu, naplánoval si, že se vydá americkým vojenským úřadům spolu se vzorky t-viru a G-viru. V dalších týdnech před plánovaným spojením vyhodil t-Virus zařízení, jako je čistička odpadních vod a nedávno otevřené zařízení P-12A pro zpracování neúspěšných experimentů. To vedlo k pomalému šíření t-viru kolem Raccoon City, které mělo v polovině září Raccoon General Hospital pod přísnou karanténou. Birkin očekával, že se Umbrella o dohodě dozví, zaplatil policejnímu šéfovi Brianu Ironsovi, aby nechal vyčistit kanalizaci, což umožnilo policistovi hlídkovat a přerušit tým USS, který zpracovával nálože C-4. Birkin, který byl o operaci informován, vypustil biologické zbraně Hunter R ze své laboratoře, které zabily zbytek výzkumného personálu a jeho vlastní stráže, aby se on a jeho žena Annette stali jedinými lidmi, kteří o G-viru věděli. Operace USS se zvrtla, když USS Alpha Team pod HUNKem zastřelili Birkina během obnovy "G" a nezjistiil, že má stále vzorek u sebe. Birkin se proměnil v mocné monstrum a řádil ve stokách a zabil nebo zmrzačil všechny kromě HUNKA a zničil pouzdro, které ukradli. Pak vznikla kanalizační ekologie t-viru, která po krátké, ale násilné konkurenci mezi krysami a obřími šváby vedal k útěku krys do Victory Lake, nádrže Raccoon City, a infikování zaměstnanců Raccoon Dam, což umožnilo kontaminované pitné vodě najít si svou cestu do města.

Umbrella si uvědomila vývoj v Raccoon City již 16. září, když se dozvěděla o nemocničních případech „kanibalské nemoci“.Vzhledem k tomu, že kontaminace vody rozšířila virus na desítky tisíc, dostal UBCS rozkaz k nasazení a byl vyslán k evakuaci civilistů. S očekáváním, že ohnisko bude zvládnuto s pomocí armády Spojených států a armádní národní gardy. Zároveň dává Umbrella USA a Umbrella Europe příležitost otestovat své LUKY v boji. Nemesis-T Type byl poslán do města s rozkazy najít a odstranit přeživší členy STARS, aby pomstil T-002, experimentální Hunter β a Hunter γ .BOW byly zaslány USA a Evropou, respektive na bojové zkoušky. Síly UBCS byly však brzy po příjezdu 26. září zlikvidovány a federální jednotky a Národní garda se stáhly z města do svých blokád a ponechaly přeživší svému osudu. Vlivný americký státní úřední Derek C. Simmons využil svého vlivu v americké vládě, zejména Rona Davise ,aby prosadil svůj pohotovostní plán na zničení města experimentální bombou s palivem a vzduchem. 1. října Rada národní bezpečnosti, prezident a Sbor náčelníků štábů dospěli k rozhodnutí město zničit a bylo okamžitě bombardováno. Umbrella, jejich konkurenční společnost, americké armádě,  americké teroristické organizaci a obchodníkovi na černém trhu se podařilo získat vzorky G-viru prostřednictvím svých vlastních kanálů a všechny důkazy spojující jakoukoli stranu s katastrofou byly zničeny nebo zakryty.

Úpadek a kolaps (1998-2004)

Kongres, který již nebyl schopen ignorovat moc Umbrelly, odhlasoval na zasedání pozastavení práva Umbrella USA podnikat v zemi a federalizoval její majetek, zatímco prezident sám rezignoval kvůli veřejné kritice svého rozhodnutí zničit město. Navzdory počátečním novinovým zprávám od přeživších o incidentu, včetně článku přeživš Alyssy Ashcroftové, byla hrozba biologických zbraní pro svět zakryta, což znamená, že bombardování Raccoon City nebylo možné zabránit. V důsledku incidentu v Raccoon City a ztráty jednotek Delta Team americké armády ve městě zřídilo ministerstvo obrany USA Anti-Umbrella Pursuit and Investigation Team — anti-BOW agenturu v rámci STRATCOM, která se zabývá biologickými zbraněmi — a dostal příkaz Anti-Virus Weapon Protocol č. 7600 , který opravňoval jakékoli nevyžádané operace v jiných zemích, aby se postaraly o ohniska.

Umbrella se po Raccoon City neustále propadala. Dr. Spencer se rozhodl, že je čas vyklidit dům a nechal v listopadu uzavřít zařízení Umbrella's Africa, aby se zabránilo odhalení Progenitor Virus a jeho zaměstnanci, včetně Brandona Baileyho, byli brzy poté zabiti. V listopadu vyslal agent STRATCOM Leon S. Kennedy vyšetřovatele, Arka Thompsona , do zařízení Umbrella na Sheena Island, jeho vyšetřování přímo vedlo k úmyslnému spiknutí, když jeho velitel Vincent Goldman věřil, že jde o agenta Umbrelly, který tam zaznamenává jeho nezákonné aktivity. Kromě Archy a dvou dětí je celá populace ostrova považována za mrtvou, přičemž epidemie vyvrcholila explozí, která zničila masovou výrobu Umbrella's Tyrant.

V prosinci byl výcvikový tábor Umbrella na ostrově Rockfort zničen a jeho vojáci vyhlazeni při útoku polovojenské skupiny jejich konkurenční společnosti, HCF a jejich Hunter BOW vytvořených z ukradených dat Arklay Lab Dr. Weskera.Personál přeživší Umbrelly uprchl do antarktického dopravního terminálu, ale přinesl s sebou t-Virus. Zařízení bylo zničeno, když bývalý člen STARS Chris Redfield spustil autodestrukční systém.

Během několika příštích let bylo pro Umbrella stále obtížnější udržet své zaměstnance v nějakém pozitivním přesvědčení, zejména se ztrátou vězeňských komplexů na Rockfortu a Sheeně. Rogue zaměstnanci pomalu krmili biologickými zbraněmi černý trh, ačkoli Spojené státy stále úspěšně kryly ohniska, není známo, kolik bioteroristických útoků se odehrálo, ačkoli USA ustavily další protibioteroristickou jednotku, Federální komisi pro bioterorismus. Zahájení války proti terorismu pro takovou situaci. V roce 2002 vedl bývalý výkonný ředitel Morpheus D. Duvall teroristickou operaci s cílem přepadnout pařížskou laboratoř Umbrella Europe, kde byly uloženy vzorky t-viru a experimentálního t+G viru. Skupina pak nastoupila do Spencer Rain, zatímco se vyhrožoval Hunter Elites neznámému příjemci v Severní Americe a hrozil vypálením raket určených k rozptýlení t-viru na Spojené státy a Čínu, pokud nepředají 5 miliard dolarů. Koordinované úsilí STRATCOM a čínského ministerstva bezpečnosti ukončilo krizi a zastírání zabránilo tomu, aby se o tom média dozvěděla.

V roce 2003 byla společnost Umbrella ve vážných potížích a kavkazská chemická továrna byla zakoupená v roce 1998 prostřednictvím fiktivní společností. Stala se de facto základnou jejích operací. Zařízení, kterému velel plukovník Sergei Vladimir, dohlíželo na finální přípravu projektu TA.LOS, protože bylo získáno z Arklay Laboratory krátce před Weskerovým příjezdem. Základna také uchovávala UMF-013, superpočítač, který uchovával všechna výzkumná data společnosti Umbrella, která by v případě zhroucení společnosti Umbrella mohla být zachráněna skupinou usilující o uplatnění jejího dědictví. S těmito údaji byly BOW, které byly dříve prohlášeny za bezcenné, masově vyráběny, aby zabránily úpadku korporace. Operativci rozšířili své prodeje, aby využili válku proti terorismu, a bojové nasazení BOW se však pomalu stalo realitou, stejně jako operace BOW zastavená v Jižní Americe agentem STRATCOM Kennedym byla oficiálně umlčena a BOWs zůstal strašákem. V lednu 2003, incident na kavkazském zařízení a následné zprávy o útocích si v nedaleké vesnici brzy získaly pozornost jak Dr. Weskera, tak Soukromé antibiohazardní služby. Vesnice, jejíž lidé byli najati plk. Vladimírem, aby chránili důležité materiály pro deštníky a skladovali BOW jako Hunter δ k přenosu byli zabiti nebo jinak infikováni, když se nechtěně uzavřeli se skupinou Zombie při útěku před monstry. Vesnice byla vypálena a Wesker úspěšně získal, co chtěl, ale Chris Redfield a Jill Valentine správně usoudili, že poblíž je základna Umbrelly. Brzy poté se obě síly sblížily k chemické továrně, zabily mutanty, TA.LOS a plukovníka Vladimira, i když Dr. Wesker byl úspěšný při stahování dat Umbrelly z výzkumu pro své vlastní účely.

Až do roku 2003 bojovala společnost Umbrella ve Spojených státech s nákladným právním předpisem, aby zvrátila federalizaci společnosti Umbrella USA a vyjasnila jakékoli spojení s incidentem v Raccoon City, který, pokud by prohráli, by je připravil o kompenzační nároky. Navzdory tomu, že dva z bývalých zaměstnanců Umbrella, Yoko Suzuki a Linda Baldwin, svědčili proti Umbrelle u soudu, Umbrella dokázala tvrdit svou nevinu na základě nedostatku důkazů a s pomocí falešných svědků se snažila čtyři roky vnutit Spojeným státům veškerou vinu a obvinit je z krytí své účasti. Soud dospěl k šokujícímu závěru, když Dr. Wesker uzavřel tajnou dohodu se soudem a poskytl výňatky z archivů Umbrella, aby prokázal jejich přímou účast na incidentu. Tento důkaz nesměl být ukazován veřejnosti na ochranu zájmů USA. Po tomto verdiktu nejenže Umbrella Pharmaceuticals a Umbrella Corporation vyhlásily bankrot, ale americké a ruské zpravodajské služby zahájily mezinárodní pátrání po Dr. Spencerovi s cílem jeho zatčení za zločiny, ke kterým došlo v obou zemích. Spencer se dlouho skrýval a byl nalezen až o několik let později. Po bankrotu společnosti Umbrella byla jejich japonská pobočka mezi jediné zbývající dceřiné společnosti a sama vstoupila do likvidace v březnu 2004, kdy žádná společnost v Japonsku nebyla ochotna riskovat svou pověst tím, že by ji koupila. Je pravda, ale ironicky řečeno, že svět byl s Umbrellou mnohem bezpečnější než bez ní.